Usługi

Inwestycje

Obligacje korporacyjne

Inwestycje w obligacje korporacyjne stanowią ciekawą alternatywę dla osób pragnących inwestować posiadane nadwyżki finansowe w instrumenty o zróżnicowanym poziomie ryzyka, dające atrakcyjne stopy zwrotu. Inwestorzy posiadający duże doświadczenie wiedzą, że inwestycja w obligacje nie jest tym samym, co depozyt bankowy. Doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że nigdy nie można mieć pewności, czy odzyskamy zainwestowane pieniądze. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w obligacje, polecamy przeanalizowanie wszystkich za i przeciw tego kroku.

Inwestycje w obligacje korporacyjne stanowią ciekawą alternatywę dla osób pragnących inwestować posiadane nadwyżki finansowe w instrumenty o zróżnicowanym poziomie ryzyka, dające atrakcyjne stopy zwrotu. Inwestorzy posiadający duże doświadczenie wiedzą, że inwestycja w obligacje nie jest tym samym, co depozyt bankowy. Doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że nigdy nie można mieć pewności, czy odzyskamy zainwestowane pieniądze. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w obligacje, polecamy przeanalizowanie wszystkich za i przeciw tego kroku.

Obligacje korporacyjne

Jednym z rozwiązań dla przedsiębiorstw potrzebujących nowego kapitału na rozwój, to emisja obligacji korporacyjnych. Obligacje korporacyjne, to forma prawna pożyczki, w której pożyczkodawcy (inwestorzy) oczekują jak najwyższych odsetek, przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie. Obecnie jest to jeden ze sposobów inwestowania kapitału, który cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ obligacje tego typu są objęte określoną stopą procentową. Obligacje korporacyjne są instrumentem finansowania średnio- i długoterminowym.
Wykup obligacji korporacyjnych następuje w terminie od kilku miesięcy do kilku lat od daty emisji. Podmiot gospodarczy emituje obligacje w celu pozyskania kapitału np. na cele inwestycyjne, spłatę zobowiązań, czy rozwój sprzedaży. Plusem wyboru obligacji korporacyjnej jest fakt, że spółka, która decyduje się na emisję obligacji, nie musi być spółką akcyjną. Jest to bardzo ważne w przypadku mniejszych firm, które nie osiągnęły jeszcze tej formy organizacyjnej, a których potrzeby finansowe są porównywalne do tych dużych. Poprzez emisję obligacji, firma nie traci ani nie ogranicza swojej samodzielności, ponieważ pożyczkodawca nie uzyskuje przez to prawa do podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. W przypadku obligacji korporacyjnych, bank może występować w roli organizatora rynku wtórnego, kupując i sprzedając obligacje ze swojego portfela. Dochodem z inwestycji w obligacje są uzyskane odsetki, a oprocentowanie obligacji może być stałe lub zmienne.

Rodzaje transakcji papierów dłużnych

Transakcje na rynku papierów dłużnych dzielą się na:

 
  • Transakcje bezwarunkowe
  • Transakcje warunkowe

Transakcje bezwarunkowe, to transakcje zobowiązujące klienta do kupna, a bank do sprzedaży dłużnych papierów wartościowych, w zamian za określoną kwotę pieniędzy lub w sytuacji odwrotnej, jest to transakcja zobowiązującą klienta do sprzedaży, a bank do kupna dłużnych papierów wartościowych za określoną kwotę pieniędzy. Transakcje warunkowe, to transakcje zobowiązujące właściciela papierów wartościowych do ich sprzedaży, a następnie wykupu w późniejszym terminie, po cenie ustalonej w dniu sprzedaży.

Inwestowanie  w obligacje

Dokonując wyboru najbardziej optymalnego sposobu inwestowania kapitału, priorytetem dla inwestora są zawsze potencjalne zyski. Osoby, które inwestują w obligacje korporacyjne otrzymują odsetki, najczęściej nieporównywalnie wyższe o tych, które są naliczane od kwoty zgromadzonej na lokacie bankowej. Ta atrakcyjna rentowność inwestycji staje się głównym powodem, dla którego podejmowane są decyzje o emisji obligacji. Kolejnym plusem inwestycji w obligacje korporacyjne jest fakt, że są doskonałą alternatywą dla osób, bojących się inwestować w bardziej agresywne inwestycje, ponieważ obligacje nie podlegają codziennym zmianom wartości, tak jak wygląda to w przypadku akcji. Duża liczba emisji papierów daje również możliwość dostosowania inwestycji do preferencji dotyczących ponoszonego ryzyka, rentowności i terminu zapadalności. Dodatkowo, obligacje bazują na zmiennym oprocentowaniu, co w dzisiejszej sytuacji na rynku sprawia, że taka inwestycja, przynosi często większe zyski, przy mniejszym ryzyku, niż jest to w przypadku akcji, a osiągane zyski niezależne są od inflacji. W okresie bessy, wartość akcji najczęściej ulega dość szybkiemu spadkowi, co oczywiście oznacza straty dla inwestora. Inaczej jest w przypadku obligacji, które mogą generować wtedy zyski. Kolejną zaletą inwestycji w obligacje, staje się kwestia możliwości ogłoszenia przez przedsiębiorstwo upadku. W tym przypadku prawa obligatariuszy są zaspokajane w pierwszej kolejności. To jednak nie koniec plusów inwestowania w obligacje korporacyjne. Taka inwestycja jest korzystna pod względem podatkowym, ponieważ obligacje podlegają 19 % podatkowi od tak zwanych zysków kapitałowych.

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne

Inwestycja w obligacje korporacyjne nie oznacza, że jest to inwestycja przynosząca same zyski. Trzeba mieć świadomość, że zawieranie transakcji na rynku dłużnych papierów wartościowych, to nie tylko same plusy. Taka inwestycja jest obarczona szeregiem rodzajów ryzyk, w szczególności jest nim wzrost ryzyka finansowego i bankructwa ze względu na zwiększenie udziału kapitałów obcych. Ten rodzaj pozyskiwania pieniędzy opłacalny jest głównie dla przedsiębiorstw, które znajdują się w dobrej sytuacji finansowej. W przypadku gdy kondycja finansowa jest niska, spółka musi zaproponować większe odsetki, gdyż ryzyko inwestycji automatycznie się zwiększa. Natomiast w przypadku upadłości firmy, najpierw spłacani są obligatariusze, a dopiero potem właściciele przedsiębiorstw.


Podsumowując, biorąc pod uwagę zagrożenia wynikające z emisji obligacji korporacyjnych, niejednokrotnie są one lepszą ofertą niż kredyt bankowy. Obligacje są formą pozyskania kapitału dłużnego na rozwój działalności lub inne cele przedsiębiorstwa , w szczególności rozważaną, jeśli udziałowcom zależy na braku ingerencji w kapitał spółki. Nie wiedzą Państwo czy taka forma inwestycji będzie opłacalna? Czy warto zaryzykować? Służymy pomocą. Zadaniem naszych ekspertów jest analiza opłacalności i wsparcie podczas podejmowania szczegółowych decyzji, oraz koordynowanie całego procesu. Towarzyszymy Klientowi, aż do pozyskania przez niego środków, pomagając podejmować właściwe decyzje, doradzając we wszystkich kwestiach budzących wątpliwości lub wymagających szczególnej uwagi. Zapraszamy do kontaktu.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.