Usługi

Inwestycje

Zmiana umowy spółki

Korzystne prawo podatkowe sprawia, że właściciele firm decydują się na zmiany umów swoich spółek. Jednak nie zawsze wiedzą jakich formalności dopełnić i kiedy takie zmiany zaczynają obowiązywać.

Korzystne prawo podatkowe sprawia, że właściciele firm decydują się na zmiany umów swoich spółek. Jednak nie zawsze wiedzą jakich formalności dopełnić i kiedy takie zmiany zaczynają obowiązywać.

Umowa spółki

Umowa spółki jest aktem założycielskim, sporządzonym przez wspólników lub akcjonariuszy spółek kapitałowych, podczas zakładania firmy. Kodeks Spółek handlowych precyzuje, że przez umowę spółki handlowej, wspólnicy albo akcjonariusze, zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu, przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób. Zmiana postanowień umowy spółki zawsze wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.

Zmiana umowy spółki

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, wszelkie zmiany w umowach spółek, następują w drodze odrębnej umowy zmieniającej umowę pierwotną. W przypadku umów spółek osobowych, z wyjątkiem spółki jawnej oraz partnerskiej, do zmiany umowy wymagana jest forma aktu notarialnego, natomiast w spółkach kapitałowych wystarczy uchwała podpisana przez notariusza. Każda zmiana umowy spółki wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców (KRS). Obowiązek zgłoszenia zmian należy do zarządu spółki lub do pełnomocnika ustanowionego przez zarząd firmy. Wielu przedsiębiorców błędnie myśli, że zgłoszenie zmiany danych do KRS ma charakter jedynie porządkowy i nie należy do tego przywiązywać zbyt dużej uwagi. Nic bardziej mylnego. Niezłożenie w odpowiednim terminie wniosku o wpis zmiany powoduje, że uchwała nie wywołuje skutków prawnych. W takim przypadku ani właściciel firmy, ani jego klienci i kontrahenci nie mają prawa powoływać się na te zmiany, ponieważ świetle prawa one nie nastąpiły. Wpisy danych do KRS nazywamy wpisami o charakterze konstytutywnym. Są to takie wpisy, których następstwem są zmiany lub ustanie stosunków prawnych. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, że zmiany, które przeprowadziliśmy zaczynają obowiązywać z chwilą zarejestrowania ich w KRS.

W zależności od zmian w umowie spółki, złożyć trzeba również inne załączniki np. :

  • KRS ZM przy zmianie przedmiotu działalności
  • KRS ZK przy zmianie sposobu reprezentacji i składu organu reprezentacji
  • KRS-ZE dotyczący zmiany wspólników podlegających wpisowi do rejestru

Do wniosku dołączyć trzeba uchwałę o zmianie umowy spółki, umowę spółki oraz dowód uiszczenia opłaty sądowej.

Wpis konstytutywny a deklaratoryjny

Niektóre zmiany w organizacji i funkcjonowaniu spółki, wymagają tylko decyzji zarządu spółki. Są jednak zmiany, które wymagają rozpatrzenia wniosku przez sąd rejestrowy i umieszczenia informacji o zmianie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jednak w praktyce rozróżnienie, które zmiany wymagają udziału sądu, a które nie, jest problematyczne dla wielu przedsiębiorców. W tym wypadku, należy rozróżnić charakter takiego wpisu. Wpisy do KRS mogą być konstruktywne lub deklaratoryjne. Jak już wyżej wspomniano, wpis konstytutywny, to wpis, który powoduje, że zmiany obowiązują dopiero od chwili, gdy sąd rejestrowy wydał postanowienie o wpisie i zamieścił nowe dane w rejestrze. Wpis jest konstytutywny wtedy, gdy przepisy prawa wprost wskazuje, że chwilą dokonania zmiany jest chwila dokonania wpisu. Natomiast wpis deklaratoryjny, to wpis obowiązujący od chwili dokonania tych zmian, a ujawnienie zmian w rejestrze przez sąd ma wyłącznie charakter informacyjny. Jakie informacje zgłaszane do KRS mają charakter konstytutywny a jakie deklaratoryjny? Konstytutywny charakter wpisu do KRS musi wynikać wyraźnie z przepisu prawa.

Przykładami wpisów konstytutywnych są np.:

  • zmiana spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę komandytową, albo spółką akcyjną uzyskującą osobowość prawną
  • zmiana kapitału zakładowego (podwyższenie i obniżenie)
  • zmiana siedziby
  • zmiana przedmiotu działalności
  • rozwiązanie spółki, po przeprowadzeniu likwidacji (wykreślenia spółki z rejestru)
  • zmiana umowy spółki

Przykładami wpisów deklaratoryjnych są np.:

  • zmiana składu zarządu spółki
  • powołanie prokurenta
  • zmiana danych adresowych członka zarządu
  • sprzedaż udziałów
  • zmiana informacji o ilości udziałów
  • zastawienia udziałów

Termin dokonania wpisu o zmianie umowy spółki

Każda zmiana musi być zgłoszona w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. W przypadku niezłożenia wymaganego wniosku lub dokumentów, sąd rejestrowy wzywa osoby odpowiedzialne do dopełnienia obowiązku i wyznacza dodatkowy 7-dniowy termin z zaznaczeniem, że w razie niedopełnienia obowiązków zastosuje grzywnę. W przypadku ignorowania wezwań sądowych, sąd z urzędu wykreśla wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy.

Koszt zmiany umowy

Przy składaniu wniosku o zmianę danych w KRS, uiszcza się opłatę sądową w wysokości 250 zł oraz 100zł opłaty za ogłoszenie zmian w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Niewiedza i niewłaściwe interpretowanie przepisów prawa handlowego, niesie z sobą duże ryzyko. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pomoc i profesjonalna obsługa doradców w zakresie prawa korporacyjnego. Wychodzimy tym problemom naprzeciw. Oferujemy Państwu kompleksowe doradztwo prawne w zakresie prawa korporacyjnego. Czuwamy i monitorujemy cały skomplikowany proces, jakim jest zakładanie i przekształcanie spółki, minimalizując ryzyko prawne dla całego zarządu przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.