Usługi

Inwestycje

Sprawozdanie finansowe

Okres letni to dla wielu przedsiębiorców ostatnia chwila na złożenie w KRS i w urzędzie skarbowym rocznego sprawozdania finansowego. Ten obowiązek spoczywa na każdym właścicielu firmy, kierowniku jednostki lub na zarządzie, jeżeli mamy do czynienia ze spółka kapitałową. Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym raportem każdej firmy. Sporządza się go na koniec każdego roku obrotowego przedsiębiorstwa w celu zamknięcia ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe powinno być wykonane rzetelnie i jasno, tak aby przestawiona sytuacja majątkowa i finansowa firmy mogła zostać sprawnie odczytana przez jego adresata. Co ważne, dokument ten nie jest dokumentem przeznaczonym jedynie na potrzeby wewnętrzne, to kluczowy dokument w kontaktach z fiskusem i KRS.

Okres letni to dla wielu przedsiębiorców ostatnia chwila na złożenie w KRS i w urzędzie skarbowym rocznego sprawozdania finansowego. Ten obowiązek spoczywa na każdym właścicielu firmy, kierowniku jednostki lub na zarządzie, jeżeli mamy do czynienia ze spółka kapitałową. Sprawozdanie finansowe jest najważniejszym raportem każdej firmy. Sporządza się go na koniec każdego roku obrotowego przedsiębiorstwa w celu zamknięcia ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe powinno być wykonane rzetelnie i jasno, tak aby przestawiona sytuacja majątkowa i finansowa firmy mogła zostać sprawnie odczytana przez jego adresata. Co ważne, dokument ten nie jest dokumentem przeznaczonym jedynie na potrzeby wewnętrzne, to kluczowy dokument w kontaktach z fiskusem i KRS.

Obowiązek sporządzenia sprawozdania

Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego należy zarówno do osób prawnych jak i osób nieposiadających osobowości prawnej, ale prowadzących w pełnym zakresie rachunkowość w swoim przedsiębiorstwie. Prościej mówiąc, obowiązek sporządzenia sprawozdania, obejmuje zarówno spółki funkcjonujące jako osoby prawne, jak też jednoosobowe firmy oraz spółki osób fizycznych prowadzących pełną księgowość.

Termin sporządzenia sprawozdania

Właściciel firmy przedstawia roczne sprawozdanie finansowe właściwym jednostkom w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Podlega ono zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane przez osobę, która prowadzi księgi rachunkowe oraz przez właściciela firmy. Należy pamiętać, że jeśli spółką kieruje organ wieloosobowy, to sprawozdanie finansowe muszą podpisać wszyscy członkowie zarządu. Podpis pod sprawozdaniem jednostki jest równoznaczny z przyjęciem odpowiedzialności za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości.

Zawartość sprawozdania finansowego

Zgodnie z ustawą, sprawozdanie finansowe musi składać się z :

  • bilansu
  • rachunku zysków i strat
  • informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Elementy bilansu

Bardzo istotnym elementem podczas tworzenia sprawozdania finansowego jest prawidłowa wycena wszystkich składników majątku. Konieczne jest przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji w firmie. W bilansie firmy, wskazać trzeba stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy.

Elementy rocznego bilansu:

  • Aktywa (np. wartości niematerialne i prawne i aktywa trwałe)
  • Inwestycje długoterminowe (np. aktywa finansowe oraz nieruchomości)
  • Rozliczenia międzyokresowe (np. odroczenie podatku dochodowego, planowanie remontu)
  • Zapasy ( np. wyroby i usługi przeznaczone do sprzedaży lub będące w toku produkcji, zaliczki na towary)
  • Należności krótkoterminowe ( np. pożyczki, zaliczki na wartości niematerialne)

Błędy w sprawozdaniu finansowym

O błędzie mówi się, w sytuacji stwierdzenia, pominięcia lub nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych firmy. Najczęściej są one wynikiem nieuwzględnienia informacji lub błędnego uwzględnienia wiarygodnych informacji. Błędy w sprawozdaniach wynikają również z pomyłek arytmetycznych, z niewłaściwego zastosowania zasad rachunkowości, niedopatrzeń, mylnej interpretacji zdarzeń, ale także z celowych działań i z defraudacji.
Co należy zrobić w sytuacji zaistniałych błędów w naszym sprawozdaniu? W takim przypadku konieczna jest korekta błędów, szczególnie wtedy, gdy błąd, który zaistniał jest istotny i może on rzutować na przyszłą decyzję gospodarczą użytkownika sprawozdania. Najczęstsze błędy w sprawozdaniach dotyczą niewłaściwego rozpoznania momentu przychodu i kosztu, a w konsekwencji niewłaściwego ujawnienia aktywów i pasywów z nim związanych. W przypadku, gdy błędy dotyczą okresu bieżącego, to ich korekta w księgach następuje zawsze w okresie bieżącym. Skutki tych błędów wpływają na zysk lub stratę netto bieżącego roku obrotowego.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Powinniśmy mieć świadomość, że złożenie sprawozdania finansowego w KRS i urzędzie skarbowym, to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie są konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku. Niezłożenie rocznego sprawozdania finansowego w KRS jest traktowano jako przestępstwo, a przez urząd skarbowy jako wykroczenie skarbowe, za które właścicielowi firmy (w spółkach kapitałowych członkom zarządu) grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności. Jeśli KRS stwierdzi, że dokumenty, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny. W przypadku niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę. Sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę. Karę grzywny wymierza się w stawkach dziennych. Najniższa grzywna może wynosić 100 zł, a najwyższa 1.080.000 zł. Natomiast, kara ograniczenia wolności może trwać najkrócej 1 miesiąc, najdłużej 2 lata. Dotkliwą sankcję jaką może zastosować sąd rejestrowy, w sytuacji , gdy mimo wezwań sądu nie złożono rocznego sprawozdania, jest wszczęcie z urzędu postępowania o rozwiązanie podmiotu wpisanego do rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.


Ze względu na dotkliwe konsekwencje grożące za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, do tematu rocznego sprawozdania finansowego trzeba podchodzić bardzo poważnie, a przy jego składaniu trzymać się wyznaczonych, ustawowych terminów. Sprawozdanie finansowe, to pracochłonny obowiązek, który wymaga, specjalistycznej wiedzy oraz specyficznych zasad wyceny i zaprezentowania wielu dodatkowych informacji określonych przepisami prawa. Oferujemy Państwu pomoc i doradztwo w zakresie sporządzania i badania sprawozdawań finansowych. Wiedza naszych ekspertów, to gwarancja sprawnie przeprowadzonego procesu przygotowań jak i wysoka jakość sporządzonego sprawozdania. Zapraszamy do kontaktu.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.