Usługi

Inwestycje

Start-up

Mają Państwo pomysł na swoją firmę? Gratulujemy! To pierwszy krok do prowadzenia prawdziwego biznesu. Nasz specjalista kompleksowo zajmie się Państwa finansami tak, by każdy nasz klient spał spokojnie, nie bojąc się biznesowej porażki.

Mają Państwo pomysł na swoją firmę? Gratulujemy! To pierwszy krok do prowadzenia prawdziwego biznesu. Nasz specjalista kompleksowo zajmie się Państwa finansami tak, by każdy nasz klient spał spokojnie, nie bojąc się biznesowej porażki.

Pomoc specjalisty
Weryfikację swoich kroków biznesowych, ocenę ryzyk wynikających z prowadzenia własnej działalności, samą koncepcję firmy i wycenę działań w biznesie, warto powierzyć ekspertowi. Specjalista jest w stanie zobaczyć zagrożenia, których niedoświadczeni, początkujący przedsiębiorcy nie dostrzegają. Nowy biznes niesie z sobą szereg ryzyk, które powinny być zawsze przeanalizowane i umieszczone w profesjonalnie napisanym biznesplanie.Analiza ryzyk, stwarza możliwość ich unikania,bądź ich asekuracji. Dobry biznesplan jest kluczem otwierającym nowe możliwości finansowania działalności nawet w przypadku, kiedy Państwa  budżet jest mocno ograniczony.

Dobry biznesplan

Pierwszym, ważnym krokiem jest zebranie najważniejszych informacji o swoim pomyśle w jedną, spójną całość. Powinno się, to zrobić nawet jeżeli środki na nowy biznes przeznaczone będą tylko i wyłącznie z prywatnej kieszeni. Kolejno spisać etap po etapie, co należy zrobić przed uruchomieniem działalności gospodarczej, oraz jakie czynności będą musiały zostać wykonane już po jej rozpoczęciu, uwzględniając przy tym codzienne zadania operacyjne, oraz to w jaki sposób rozwijana będzie Państwa działalność. Tak jasno nakreślony dokument, pozwoli w przyszłości trzymać się pierwotnych założeń.  W trakcie pisania biznesplanu nie bójmy się korekt, poprawek, pytajmy fachowców jeżeli nurtują nas pytania lub wątpliwości. Pamiętajmy, im lepiej wystartujemy ze swoim pomysłem na biznes, tym większa szansa odniesienia sukcesu.

Wybór odpowiedniej  formy działalności gospodarczej

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej, to jedna z najważniejszych decyzji, które należy podjąć podczas zakładania własnego firmy. Ten krok należy dogłębnie przemyśleć, rozważając przy tym wszystkie za i przeciw. Od tego wyboru zależeć będzie sposób podejmowania decyzji w firmie, odpowiedzialność jaką poniesiemy za prowadzenie naszej działalności oraz sposób podziału zysków i rozliczania podatku. Prowadzenie każdej z poniżej wymienionych działalności gospodarczych ma swoje wady i zalety. Dlatego, wybierając najkorzystniejszą dla siebie formę prowadzenia działalności, należy rozważyć wszystkie aspekty prawne, wpływające na jej funkcjonowanie. Ogólny podział spółek różnicuje się na spółki osobowe (cywilne, jawne, partnerskie i komandytowe) oraz na spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jednoosobowa działalność gospodarcza

To działalność, która ma najprostszą, najszybszą i jednocześnie bezpłatną formę rejestracji. Prowadzenie takiej działalności jest dobrym pomysłem dla osób, które mają dość pracy na etacie i chcą pracować na własny rachunek. Jednym z wielu przywilejów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość nieregulowanej pracy w domu. W przypadku gdy przedsiębiorca nie zatrudnia innych pracowników, nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po określeniu tego, jak chce się widzieć własną działalność gospodarczą i czym chce się zajmować, należy złożyć wniosek o wpis do CEDIG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. Po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może zacząć pracować. Jednoosobowa działalność gospodarcza opłaca się szczególnie tym osobom, które funkcjonują w branżach, które nie podlegają wysokiemu ryzyku finansowemu. Na tle pozostałych form prowadzenia działalności, jednoosobowa działalność jest prosta w utworzeniu i stosunkowo tania w utrzymaniu.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej:

• brak kapitału zakładowego
• większe możliwości korzystania z ulg i dotacji
• większe szanse na dotacje z unii i dofinansowanie z urzędu pracy
• prowadzenie księgowości uproszczonej (przy obrotach nie przekraczających równowartości 1 200 000 euro)
• niższa, preferencyjna składka ZUS dla nowego przedsiębiorcy ( przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy)

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej:

• odpowiedzialność osobista za wszystkie długi firmy (odpowiedzialność rozciąga się również na współmałżonka - z wyłączeniem jego majątku odrębnego)
• jednoosobowa działalność nie podlega dziedziczeniu nie można jej również sprzedać

Spółka cywilna

Jeśli jednak działalność ma być prowadzona ze wspólnikiem lub założona firma, funkcjonować będzie w sektorze obarczonym dużym ryzykiem start finansowych, lepiej wybrać inną formę prawną przedsiębiorstwa, np. spółkę cywilną. Jest to rodzaj spółki, który wśród początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają działalność gospodarczą, cieszy się największą popularnością. Spółka utworzona zostaje na podstawie pisemnej umowy, którą zawierają miedzy sobą wspólnicy (musi być ich minimum dwóch). Spółka cywilna jest prostą formą organizacji działalności gospodarczej, funkcjonującą w ramach przepisów Kodeksu cywilnego. Nie ma osobowości prawnej. Oznacza to, że podatek dochodowy naliczany jest w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Mogą ją założyć zarówno osoby fizyczne, jak i istniejące już podmioty gospodarcze. Umowa spółki cywilnej powinna zostać sporządzona na piśmie. Fakt jej zawarcia należy zgłosić w urzędzie skarbowym celem rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (do 14 dni od daty zawarcia umowy).
Spółka cywilna daje przedsiębiorcom możliwość maksymalizacji kapitału (im więcej osób tym większy wkład), a co za tym idzie, zwiększania zysków. Małe koszty założenia i utrzymania sprawiają, że ten rodzaj spółki stał się liderem wśród wybieranych form przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Zalety prowadzenia spółki cywilnej:

• brak minimalnego kapitału założycielskiego
• solidarna odpowiedzialność wszystkich wspólników (długi spłacane są z majątku łącznego, wypracowanego przez spółkę, a gdy ten się wyczerpie, z własnych środków, wspólny podział zysków i strat )
• niskie koszty rejestracji spółki
• dowolna postać wkładu własnego (np. środki pieniężne, wiedza, usługi)
• brak konieczności obecności notariusza podczas powoływania spółki (spółka powoływana jest na mocy umowy między wspólnikami) Wady prowadzenia spółki cywilnej
• osobista odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki
• brak osobowości prawnej spółki cywilnej (umowy związane z prowadzeniem spółki są zawierane przez wszystkich wspólników w ich własnym imieniu, nie w imieniu spółki)
• spółka cywilna nie posiada nazwy przedsiębiorstwa (oznaczana jest nazwiskami wspólników, z dopiskiem spółka cywilna )
• problemy z rozstrzyganiem pojawiających się wewnętrznych konfliktów ( brak szczegółowych regulacji prawnych dotyczących tej formy działalności)
• firma nie jest przedsiębiorstwem ( posiada NIP oraz REGON, ale przedsiębiorcami są wspólnicy, którzy rozliczają podatek dochodowy).

Spółka jawna

Spółka jawna pod wieloma względami przypomina spółkę cywilną. Również nie posiada formy prawnej i tworzona jest, przeważnie przez niewielką liczbę wspólników, darzących się wzajemnym zaufaniem i wnoszących własny kapitał. Natomiast to, co odróżnia spółkę jawną od spółki cywilnej, to fakt, że regulują ją przepisy Kodeksu spółek handlowych, a nie Kodeksu cywilnego, jak ma to miejsce w przypadku spółki cywilnej. Wymagane jest także ujawnienie w nazwie firmy chociaż jednego nazwiska współwłaściciela spółki. Umowa spółki jawnej musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem jej nieważności. Następnie konieczna jest jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prawo do reprezentowania spółki mają wszyscy jej wspólnicy. Jednak istnieje możliwość wyboru osób uprawnionych do jej reprezentowania, poprzez stosowne zapisy w umowie spółki jawnej. Wspólnicy mają prawo wybrać miedzy sobą jedną lub więcej osób, które będą mogły reprezentować ich spółkę. Jej przewaga w stosunku do spółki cywilnej polega na tym, że w spółce jawnej ograniczona jest odpowiedzialność majątkowa wspólników. Wierzyciel ma prawo sięgnąć po mienie jednego ze współwłaścicieli dopiero wtedy, gdy niemożliwa będzie egzekucja z majątku spółki.

Spółka Partnerska

Jest to specyficzna forma działalności gospodarczej służąca wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów. Założyć ją mogą tylko osoby fizyczne, nieposiadające działalności gospodarczej, np. lekarze, adwokaci, architekci. Podobnie jak w przypadku spółki jawnej reguluje ją Kodeks spółek handlowych. Jednak, w przeciwieństwie do poprzednich spółek, jej współwłaściciele odpowiadają osobiście i solidarnie całym swoim majątkiem, tylko za zobowiązania spółki niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu.

Spółka komandytowa

Jest korzystna dla wspólników posiadających zróżnicowany kapitał. Wybór tej formy działalności, umożliwia wspólnikom dogodne ukształtowanie odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz za prowadzenie jej spraw. Proces rejestracyjny spółki komandytowej jest taki sam, jak w przypadku wszystkich spółek prawa handlowego. Największą jej zaletą, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania finansowe spółki. Odpowiadają oni wyłącznie do kwoty ustalonej w umowie zawartej pomiędzy nimi. Natomiast wadą spółki komandytowej jest konieczność prowadzenia kosztownej, pełnej księgowości.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jest spółką kapitałową, którą tworzy jeden lub więcej podmiotów. Tak samo, jak w poprzednio wymienionych formach działalności gospodarczych, jej funkcjonowanie reguluje Kodeks spółek handlowych. Za zobowiązania finansowe spółki nie odpowiadają jej współwłaściciele, natomiast wierzyciel ma prawo dokonać egzekucji jedynie z majątku spółki, tylko i wyłącznie do wysokości kapitału zakładowego, który określony jest w umowie. W przypadku Sp. zo.o. konieczne jest sporządzenie umowy w formie notarialnej, co generuje wyższe koszty jej tworzenia. Kolejną różnicą, jest fakt, że aby ją zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego, potrzebny jest kapitał zakładowy w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych. Sp. z o.o. posiada osobowość prawną, co w konsekwencji wiąże się z obowiązkiem prowadzenia kosztownej, pełnej księgowości. Inaczej wygląda również kwestia reprezentacji firmy. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd powołuje i odwołuje swojego prezesa, który pełni funkcję prowadzenia firmy.

Spółka akcyjna

Jest najbardziej złożoną formą spółki handlowej. Pod względem strukturalnym, przypomina spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wymaga jednak zaangażowania dużo większego kapitału, który wynosi minimum 100 000 złotych. Umowa spółki akcyjnej musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, pod groźbą nieważności. Spółka akcyjna posiada osobowość prawną i wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Prawo do reprezentowania i prowadzenia spraw spółki posiada wyłącznie jej zarząd, który powoływany jest przez radę nadzorczą. Co wyróżnia spółkę akcyjną od pozostałych spółek handlowych, to sposób pozyskiwania kapitału. Spółka akcyjna, jako jedyna ze wszystkich form gospodarczych, może pozyskiwać go na giełdzie papierów wartościowych oraz poprzez obligacje. Zaletą spółki akcyjnej jest fakt, że współakcjonariusze nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania. Jednak przez mocno skomplikowane w tym przypadku sytuacje prawno- podatkowe, konieczne jest korzystanie z szeregu specjalistycznych usług prawników, księgowych i radców prawnych. Dlatego taka forma organizacyjna przedsiębiorstwa przeznaczona jest przede wszystkim dla dużych korporacji.

Finansowanie działalności gospodarczej

Pomysł na biznes przemyślany, najkorzystniejsza forma prowadzenia działalności wybrana, klamka zapadła, ale co dalej? Jakie są alternatywy w przypadku posiadania niedostatecznej ilości środków na prowadzenie i rozwój naszej firmy? Prowadząc działalność gospodarczą w wielu przypadkach potrzebujemy środków na inwestycje. Co zrobić, gdy nie posiadamy ich dostatecznie tyle, by wystartować i odnieść sukces w swoim biznesie? W dobie obecnej sytuacji gospodarczej, bardzo ceni się nowe możliwości finansowania, dzięki którym przedsiębiorca może zdobyć środki na finansowanie swojej wymarzonej działalności, zwłaszcza, że tradycyjne metody są często zawodne. Wpływa to jednak na znaczy wzrost kosztów zarówno działalności podmiotów gospodarczych, jak i samych przedsięwzięć inwestycyjnych. Dlatego, tak ważny jest na samym starcie kontakt z podmiotami, gotowymi inwestować w nowe, ciekawe pomysły, dysponującymi sporym zapleczem kapitałowym.

Kredyt

Jednym z najpopularniejszych form finansowania, z których korzystają osoby podejmujące decyzje o własnej firmie jest kredyt inwestycyjny. Większość banków w swojej ofercie posiada taki kredyt. Można z niego skorzystać jeżeli chcemy sfinansować przedsięwzięcie o charakterze inwestycyjnym, którego celem jest utrzymanie lub zwiększenie majątku firmy.
Kredyt przyznawany jest na okres od roku do dwudziestu lat. Można przeznaczyć go na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, samochodu, zakup lub rozbudowę nieruchomości potrzebnych do prowadzenia działalności. Ze środków z uzyskanego kredytu można również sfinansować zakup licencji, koncesji, patentu, czy papierów wartościowych. Zabezpieczeniem tej formy kredytu może być na przykład: nieruchomość komercyjna lub mieszkalna, weksel, gwarancja bankowa, poręcznie, blokada środków na rachunku bankowym. Zanim jednak podejmie się decyzję o kredycie, warto sprawdzić rodzaj wymaganych dokumentów do rozpatrzenia wniosku kredytowego, oraz obliczyć koszty związane z obsługą takiego kredytu. Warto znać wysokość prowizji, marży, sprawdzić oprocentowanie oraz wszelkie koszty około kredytowe, do których zalicza się np. ubezpieczenie.

Leasing

Jeżeli nie kredyt inwestycyjny, to może inna forma finansowania naszego biznesu będzie odpowiedniejsza? Jedną z najbardziej dostępnych i najchętniej wybieranych form finansowania na rynku, jest obecnie leasing. Firmy leasingowe udzielają wsparcia częściej niż banki, jednak przekłada się to odpowiednio na jego wyższą cenę. W ramach leasingu, finansujący (leasingodawca) przekazuje korzystającemu (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Leasing, to przede wszystkim minimum formalności. Nie trzeba dużej gotówki, aby zdobyć sprzęt potrzebny do prowadzenia biznesu. Jego zaletą jest również fakt, że można zyskać wyższe koszty podatkowe niż przy kredycie z banku, od którego odliczyć można wyłącznie odsetki kredytowe.

Factoring

Jest bardzo wygodną, coraz prężniej rozwijającą się formą finansowania przedsiębiorstw kapitałem obcym, który nie obciąża bilansu firmy. Usługa faktoringowa, to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzeba rozwoju firmy jest duża, a nasze środki są zamrożone. Przedsiębiorcy z reguły nie mają czasu, ani dostatecznej wiedzy na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje rynek finansowy. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, coraz więcej instytucji finansowych i pośredników na bieżąco analizuje sytuację rynkową i dobiera optymalne rozwiązanie dla każdego swojego klienta.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy używają pojazdów do prowadzenia swojej działalności, ale nie mają potrzeby posiadania go na własność. Dzięki temu rozwiązaniu, zarządzanie flotą, pozostawione jest w rękach specjalistów, a odpowiedzialność za ryzyko związane z użytkowaniem aut, jak i spadek wartości, wysokość kosztów eksploatacyjnych, ubezpieczenia spada z barków użytkujących. Klient ponosi koszt ustalonej stawki miesięcznej za użytkowanie pojazdu wraz z pełnym pakietem usług serwisowych w ustalonym okresie. Zdejmuje, to z barków wynajmującego odpowiedzialność ponoszenia kosztów wynikających z eksploatacji auta lub jego napraw.

Dlaczego warto Nam zaufać?

Myślą Państwo o własnej firmie, lecz nie macie pewności czy poradzicie sobie z wypełnieniem wszystkich formalności? Nigdy nie będzie idealnego momentu do otworzenia własnej działalności. Nawet jeśli nie posiadają Państwo wystarczającego kapitału, a myśl o wypełnianiu wszelkich formalności przyprawia o zawrót głowy, z odpowiednią pomocą, wiedzą i narzędziami,  już dziś możecie spełniać swoje marzenie, o posiadaniu własnej firmy. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na niezobowiązujące spotkanie z naszym ekspertem podczas, którego uzyskacie Państwo kompleksową obsługę prawną naszego doświadczonego zespołu: prawników, doradców podatkowych jak i również ekspertów z innych dziedzin związanych z prowadzeniem biznesu ( np. księgowości, kadr i płac). Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą pomocy prawnej, świadczonej przez naszych ekspertów, kierowanych do Klientów Indywidualnych, Biznesowych oraz Korporacyjnych. Dołącz do szerokiego grona naszych zadowolonych Klientów.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.