Usługi

Inwestycje

Odpowiedzialność członka zarządu wobec spółki

Istnieje kilka sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Jedna możliwość, to założenie spółki. Zakładając spółkę, trzeba podjąć decyzję, czy założyć spółkę jawną, partnerską, z ograniczoną odpowiedzialnością, czy może spółkę akcyjną. Jest to ważna decyzja, ponieważ wybór konkretnej formy prawnej różnicuje w przyszłości odpowiedzialność wobec wierzycieli majątkiem spółki jak i majątkiem prywatnym wspólników firmy.

Istnieje kilka sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Jedna możliwość, to założenie spółki. Zakładając spółkę, trzeba podjąć decyzję, czy założyć spółkę jawną, partnerską, z ograniczoną odpowiedzialnością, czy może spółkę akcyjną. Jest to ważna decyzja, ponieważ wybór konkretnej formy prawnej różnicuje w przyszłości odpowiedzialność wobec wierzycieli majątkiem spółki jak i majątkiem prywatnym wspólników firmy.

Odpowiedzialność wobec spółki

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, za zobowiązania spółki, spółka odpowiada całym swoim majątkiem. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność jedynie do wysokości swoich wkładów. Odpowiedzialność ta nie dotyczy ich majątku prywatnego. Ryzyko jakie ponoszą wspólnicy, to jedynie strata wkładów lub innego majątku wniesionego do spółki. Sytuacja wygląda inaczej, gdy wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu spółki, ponieważ odpowiada on solidarnie za jej zobowiązania. Odpowiedzialność członka zarządu ma nie tylko charakter subsydiarny, ale także solidarny wraz z pozostałymi jego członkami, zarówno obecnymi, jak i byłymi. Byłego członka zarządu można pociągnąć do odpowiedzialności, gdy długi powstały podczas pełnienia przez niego funkcji członka spółki, a mimo zaistniałej sytuacji, nie zgłosił on wniosku o ogłoszenie upadłości. Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą ponosić również odpowiedzialność przewidzianą w Kodeksie spółek handlowych jak i odpowiedzialność cywilną, karną oraz odpowiedzialność wynikającą z przepisów podatkowych. Co najważniejsze dla wierzyciela, może on zaspokoić swoją wierzytelność, z majątku osobistego członka zarządu. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z wieloosobowym zarządem, duże znaczenia ma podział kompetencji pomiędzy członkami zarządu. Może on wpływać na zaostrzenie lub złagodzenie odpowiedzialności.

Uchylenie odpowiedzialności

Tak jak napisano wyżej, za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mogą odpowiadać również osoby trzecie, czyli członkowie zarządu. Nastąpi to w przypadku wykazania bezskuteczności egzekucji. Co ważne egzekucja nastąpi na podstawie dowodów, z których jasno wynika, że spółka nie posiada majątku pozwalającego zaspokoić potrzeby wierzyciela.
W interesie członka zarządu jest podważenie twierdzenia o bezskuteczności egzekucji i tym samym wskazanie majątku, z którego wierzyciel będzie mógł zaspokoić swoje roszczenie.
Pomimo wykazania bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce, odpowiedzialność członka zarządu również może zostać uchylona w innych sytuacjach.

Tak dzieje się w przypadku gdy:

  • w odpowiednim czasie został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości, likwidacji lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego
  • niezgłoszenie powyższych wniosków nie nastąpiło z winy zarządu 
  • niezgłoszenie powyższych wniosków w odpowiednim czasie nie wyrządziło szkody wierzycielom
  • zarząd wskaże majątek spółki z którego wierzyciel może zaspokoi swoją wierzytelność
  • obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość lub likwidację nie powstał, kiedy były członek zarządu pełnił funkcję tą funkcję 
  • nie wykorzystano możliwości egzekucji w stosunku do spółki

Przedawnienie roszczenia 

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują dwa terminy przedawnienia roszczeń : trzyletni termin przedawnienia, który liczy się od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, oraz dziesięcioletni termin liczony do dnia wystąpienia szkody. Najczęściej, termin przedawnienia liczony jest od dnia wydania postanowienia komornika sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, ponieważ jest to warunek odpowiedzialności członka zarządu za długi spółki.


Każdy przypadek odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki traktowany powinien być indywidualnie, a przyjmując funkcję członka zarządu spółki z o.o. warto dokładnie zapoznać się z obowiązującym prawem, obowiązkami i ponoszoną odpowiedzialnością wynikająca z sprawowania takiej funkcji. Mają Państwo jakieś pytania, męczą Was wątpliwości? Spotaknie z naszym ekspertem, to gwarancja uzyskania rzetelnej odpowiedzi, dzięki której rozwiane zostaną wszystkie Państwa wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.