Usługi

Inwestycje

Windykacja należności

Masz problem z terminowym uregulowaniem należności? Twój dłużnik uchyla się od obowiązku spłaty zaciągniętego długu? Gdy prowadzimy swoją działalność gospodarczą, takie sytuacje są na porządku dziennym. Zanim podejmiemy radykalne kroki, warto wiedzieć jak radzić sobie w takim momencie.

Masz problem z terminowym uregulowaniem należności? Twój dłużnik uchyla się od obowiązku spłaty zaciągniętego długu? Gdy prowadzimy swoją działalność gospodarczą, takie sytuacje są na porządku dziennym. Zanim podejmiemy radykalne kroki, warto wiedzieć jak radzić sobie w takim momencie.

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty jest to pismo, które kieruje się do nierzetelnego kontrahenta w celu odzyskania należności. Jest pierwszym krokiem na długiej drodze do odzyskania naszych pieniędzy. Pozwala uniknąć wierzycielowi jak i dłużnikowi, dodatkowych kosztów, niepotrzebnych nerwów oraz zaoszczędzić czas związany z postępowaniem sądowym. Prościej mówiąc, wezwanie do zapłaty, to możliwość polubownego rozwiązania zaistniałej sytuacji, bez kierowania sprawy do sądu. Warto wiedzieć, że kosztami sądowymi zostaje obciążona osoba przegrywająca sprawę sądową. Jeśli wierzyciel przed skierowaniem sprawy do sądu nie zastosuje wezwania do zapłaty, a dłużnik, uzna roszczenie bez wdawania się spór, koszty sądowe obciążą samego wierzyciela, niezależnie od tego, czy jest osobą wygraną czy przegraną w całej sprawie. W przypadku, gdy należność nie zostanie uregulowana, wezwanie do zapłaty staje się również dowodem w sprawie sądowej. Nie istnieje ściśle ustalony termin spłaty długu. Jest on dowolny i ustalany indywidualnie przez wierzyciela.
Jednak najczęściej stosowanym terminem jest termin 7 lub 14 dni od otrzymania wezwania.

Metodologia

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowego wyglądu pisma wezwania do zapłaty. Jest to indywidualna sprawa każdego przedsiębiorcy, który decyduje się go napisać. Jednak, żeby nasze działanie skutecznie zmobilizowało dłużnika do uregulowania należności, wezwanie do zapłaty, powinno przybrać formę oficjalną i stanowczą. W praktyce, istnieją jednak podstawowe elementy, które powinno zawierać każde wezwanie do zapłaty, są nimi:

  •  data i miejsce sporządzenia
  •  dane wierzyciela
  •  dane dłużnika
  •  termin spłaty długu
  •  kwota długu
  •  numer rachunku bankowego, na który trzeba przelać należność
  •  podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty
  •  konsekwencje związane z brakiem uregulowania należności
  •  stosunek prawny, z którego wynika należność zapłaty (np. umowa o dzieło)

Jak skutecznie wysłać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty powinno być wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, który należy zachować na potrzeby ewentualnego postępowania sądowego w przyszłości. W przypadku postępowania sądowego, do pozwu zawsze dołącza się wezwanie do zapłaty oraz potwierdzenie doręczenia dłużnikowi. Wezwanie do zapłaty przygotować należy w dwóch egzemplarzach. Poza wysłaniem pisma listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, można doręczyć go dłużnikowi osobiście, uzyskując na kopii jego podpis i datę otrzymania pisma.

Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty nie może być mylony z wezwaniem do zapłaty. Czym zatem różni się w praktyce pojęcie nakazu zapłaty, od wezwania do zapłaty? Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe wydawane na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron wyłącznie na podstawie treści zawartych w pozwie oraz załączonych do niego dokumentów. Jeśli orzeczenie to się uprawomocni, staje się wyrokiem sądowym. Nakaz zapłaty wydawany jest na podstawie żądań wierzyciela oraz załączonych do pozwu dowodów. Natomiast, egzekucję można przeprowadzić, dopiero w momencie nadania klauzuli wykonalności. Wydając nakaz, sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od doręczenia wyroku, zapłacić żądaną kwotę w całości (wraz z kosztami sądowymi) albo wnieść w tym terminie odwołanie. Jeżeli pozwany nie zaskarży wydanego nakazu, wyrok sądu uprawomocni się i stanie się podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej. Dopiero po prawidłowym wniesieniu przez dłużnika sprzeciwu od nakazu zapłaty, sąd wyznaczy rozprawę, podczas której dłużnik będzie mógł przedstawić swoje argumenty. Po takiej rozprawie sąd wyda wyrok, albo oddali powództwo.


W sytuacji, gdy otrzymali Państwo nakaz zapłaty, niezbędna jest konsultacja prawna. Nasza firma oferuje kompleksowe doradztwo w sprawach dotyczących spłaty zadłużenia, oraz egzekucji komorniczych. W toku egzekucji, monitorujemy działania komornika i wskazujemy konkretne rozwiązania, prowadzące do zaspokojenia roszczenia. Zapraszamy na niezobowiącującą konsultację z naszym ekspertem, który rozwieje Państwa wątpliwości.
©2024 INSOM SA. All Rights Reserved. Made with love by MIDNIGHT DESIGN STUDIO.

Please publish modules in offcanvas position.